A jak jsou na tom vaše květiny?

28. 10. 2016

Mám rodiče v důchodu. Přes zimu bydlí v Praze a na léto se „stěhují „ do západních Čech do svého království  nedaleko  Slavkovského lesa.
Máma má ráda květiny a převáží si je s sebou.  Jedna kytka  zůstává na chodbě. Má pod sebou misku, do které se vždy jednou za čas dolije voda  a díky tomu tahle květina přežije delší období. Jezdím k našim vybírat  poštu a mím úkolem je starat se o blaho  této rostliny. Když nezapomenu tak ji samozřejmě také  zaliju. A tak se stalo, že jsem ji zalil ne jednou za týden, kdy jsem vybíral poštu, ale spíše jednou za 14 dnů, když jsem si vzpomněl.
Tak jak to na světě bývá , zvykneme si na to, že  svět není ideální  a ta kytka v tomto nedokonalém prostředí  fungovala. Nebyla nijak veliká, ale na první pohled, mne jako neodborníka nevypadala, že by jí něco chybělo.
Nevím kde se to ve mně vzalo, ale řekl jsem si , že se o ní  budu starat zodpovědněji a zalíval jsem ji pravidelně. Vždy měla v misce vodu.  Jednou týdně byla zalitá, prostě oproti minulým letům zažila komfortní období.
A co se nestalo. Ta květina , měla „najednou“  krásnější barvu, rozrostla se .  Prostě “ z ničeho nic“ byla mnohem  větší  a krásnější než  v pro ní „normální době“.
Pravidelně jsem ji zaléval a vše vypadalo pěkně. Nějak jsem si nevšiml, že tím, že je květina větší, tak té vody v nádobce ubývá a přesto, že ji zalévám pořád stejně, tak vody je pořád míň. Poté jsem odjel na dovolenou  na  20 dnů.  Když jsem se vrátil , květina byla uschlá.

Kdybych se o ni staral pořád „stejně špatně“ jako před tím, pravděpodobně by přežila. Byla zvyklá  na tyto podmínky.  Tím, že jsem ji zvykl na lepší, rozrostla se a protože se rozrostla, potřebovala víc vody na své přežití . Protože měla pořád stejnou rezervní misku , která dříve vydržela i těch 20 dnů vše vypadalo v pořádku, vypadalo to, že se nic nemůže stát. A ono se stalo. Květina uschla.

Všichni chceme prožívat kvalitnější a lepší život. Jen je  potřeba mít na paměti, že pokud zažívám lepší období a zvykám si na lepší život, může se stát, že se mi zvyšují  náklady ( větší hypotéka, splátky za auto , školné atd) . A najednou se něco stane, ale ty náklady prostě zůstávají.  Závěrem asi není to, že peníze lidi kazí. Každý chceme mít krásnější kytku a radovat se z toho, jak hezky vypadá.  Jenom je potřeba  myslet na to, že je důležité zvětšit rezervní misku.

Pro bohatší život

Investujte svůj e-mail a získejte užitečné tipy ze světa financí

Váš e-mail je u mě v bezpečí. Více o ochraně osobních údajů >