Jsou všechny fondy stejné? – východní Evropa

08. 03. 2017

Poměrně často když hovořím s lidmi o tom jak vybírají produkty do kterých následně investují několik let někdy i desítek let své peníze,  tak slýchávám odpovědi tipu „ dojdu si do své banky a tam mi vyberou „ „ investuji do věcí, které znám proto mám nejraději fondy, které se zaměřují na střední Evropu“. „Když investuji do fondů , které se zaměřují na naši lokalitu, tak je to jedno všechny jsou potom skoro stejné,
stejně všechny kupují hlavně ČEZ „.

Pojďme se podívat na to, jestli je opravdu jedno do jaké banky si zajdu, nebo jestli v tom nějaké rozdíly jsou. Ponechám stranou poplatky a věci tohoto tipu ve kterých se produkty také značně liší, ale zaměřím se na porovnání toho do čeho jednotlivé, řekněme akciové fondy dostupné u nás investují a jestli je opravdu jedno jestli vystoupím z auta a vydám se vlevo nebo vpravo.

Zaměřme se tedy na fondy, které se zabývají naším středoevropským regionem  a které jsou běžně dostupné v našich bankách a u investičních správců.

Vybral jsem tyto:

– Raiffeisen – Osteuropa – Aktien
– ČSOB – akciový střední a východní Evropa
– Komerční banka  – IKS akciový – střední a východní Evropa
– NN – Czech Equity
– Generali investments – fond východoevropských akcií
– Conseq invest akciový

V jakých zemích jednotlivé fondy investují?

Zatímco fondy Raiffeisen budou investovat 60% našich prostředků v Rusku tak fondy NN a Conseq se tomuto regionu úplně vyhýbají. Komerční banka investuje 10% prostředků v Turecku , stejně jako Raiffeisen . V České republice má z uvedených fondů nejvíce NN a Conseq okolo 30%.
CSOB a Generali zde investuje zhruba deset korun z každé mé stokoruny, Komerční banka potom 20 Kč.

Pokud jde o jednotlivé firmy do kterých fondy investují tak ty největší investice jednotlivých fondů vypadají takto:

Také zde jsou vidět značné rozdíly i když to na první pohled vypadá podobně . Z jedenácti titulů, které jsou v jednotlivých fondech obsaženy nejvíce se na žádném neshodli portfolio manažeři  na 100%. Pouze titul Erste bank doporučuje držet pět portfolio manažerů ze šesti, alespoň v pětiprocentním zastoupení. Tolik všeobecně oblíbené akcie CEZ drží pouze 50% portfoliomanažerů v takovém množství aby patřili do TOP 10 v jejich fondu.

Na závěr to co nás zajímá nejvíce. Kolik jednotlivé fondy vydělaly.

 

Tohle je velmi ošidné zvláště na kratších horizontech.   Středoevropský region nadvažuji v akciové složce portfolií klientů řekněme posledního tři čtvrtě roku a  myslím si , že výhled tohoto regionu oproti jiným  pro rok 2017 může být nadále pozitivní.  Vybral jsem delší časový horizont, zejména z toho důvodu, že akciové fondy bychom měli obecně držet pět let a více což u fondů tohoto tipu nemusí být vždy úplně ideální nicméně bývá to běžné.

Cílem tohoto článku nebylo najít nejvýkonnější fond  regionu střední a východní Evropa. Ostatně minulost není nikdy zárukou budoucnosti.  Snažil jsem se pouze ukázat to, co funguje napříč všemi obory.  Když si chci koupit auto tak VW a Opel prostě nejsou ve své třídě stejná auta i když jsou obě vyráběné v Německu  a ani fondy zaměřené na stejnou lokalitu a obor nejsou stejné  a nepřinášejí stejné výsledky. 

Pro bohatší život

Investujte svůj e-mail a získejte užitečné tipy ze světa financí

Váš e-mail je u mě v bezpečí. Více o ochraně osobních údajů >