Na propad trhu si prostě nezvykneme

12. 02. 2018

V minulém týdnu se akciový trh opět dostal na první stránky mediálního světa. Výkyvy trhů se vrátily po cca 18 měsících.

Zaznamenali jsme slova jako : turbulence, strach, bolest, panika, agónie. Je to ještě trochu brzy na nějaké celkové hodnocení . Ve čtvrtek je index  S&P 500 minus 10% od své historicky nejvyšší úrovně.

V těchto chvílích, které v našich portfoliích způsobují poklesy, instruují  investiční profesionálové a poradci často své klienty, aby ignorovali své emoce.

Zaměřte se dlouhodobě.

Ignorujte šum.

Nevěnujte pozornost trhům ani portfoliu.

Toto je obecně dobrá rada, ale je dle mého názoru neúplná.

Řekněte tohle svým emocícm, když jste svědky toho, že se určitý  podíl vašich úspor odpařil v průběhu jednoho týdne. Je prokázáno, že bolest, kterou cítíme ze ztrát je zhruba dvakrát větší než potěšení, které cítíme při zisku.

Ačkoli se výše uvedené rady stávají hlavním proudem , nejsem jejich 100 % zastáncem  Nejsme roboti, ale lidé.
Někdo říká bohužel, já se přikláním k těm, kteří to vidí jako výhodu.

Nemůžeme ignorovat naše emoce. Vždycky to bude bolet, když ztrácíme peníze ( byť krátkodobě). Tím jak budeme na trzích déle, tak  to pro nás díky zkušenostem může být snažší, ale ty pocity tam budou vždycky.  Nevěřím, že Jardu Jágra nemrzí dnešní porážka, i když jich zažil už tisíce a ví, že tahle jedna v podstatě nic neřeší.

Emoce nejsou dobré ani špatné; prostě jsou. Nemůžeme se jim vyhnout.

Je třeba pochopit, že emoce se při investování určitě dostanou do hry. A čím je kolísavost ( volatilita) na trzích vyšší, tím vyšší je volatilita našich emocí.

Žádná moudra z myšlenek Warrena Buffetta vás neušetří zklamání během poklesu, pokud jste si nepřipouštěli, že k němu může dojít. A i když s tím počítáme, tak když to přijde, nejsme na to úplně připraveni.

Doba příprav na tržní korekci nebo havárii by měla přijít dřív, než se tak skutečně stane a podle mého názoru zejména v těchto bodech

  • Stanovení realistických očekávání při stavbě portfolia ať již směrem k potenciálním ziskům, nebo poklesům.
  • Být připraveni na to, že tato situace může nastat
  • Mít předem připravené řešení , když situace nastane ( plán útoku).
  • Mít se s kým poradit.  Moje peníze a vaše peníze to je prostě emoční rozdíl a jiný úhel pohledu ( a o emocích je celý tento článek)

Nejhorší je hledat  pojištění potom co vám shořel dům, pro ten druhý, který začínáme stavět.

Veškeré výše popsané body mají jeden jediný cíl. Snažit se maximálně oddělit emoce a rozhodovací proces o tom co uděláme dál.

S našimi klienty se na tom snažíme, alespoň z mého úhlu pohledu pracovat a věřím, že naše portfolia v sobě zahrnují variantu poklesu trhu a plán jak se v této situaci zachovat.

Nevím, jestli se tato korekce ukáže jako krátkodobá nebo se změní  trh z býčího (rostoucího), na medvědí (klesající) Nemyslím si, že v tuto chvíli má smysl nějak přehnaně reagovat. Po několika letech růstu, přišel týdenní propad, který dostal naše portfolia o pár měsíců zpět.

To co je dle mého názoru mnohem důležitější je “ prožít si ten pocit“.  Poměrně dlouho jsme projížděli po vydlážděné cestě, nyní to může trošku házet, ale to k tomu prostě patří.

Období zisků je prokazatelně mnohem delší než období propadů ( o tom snad v jiném článku).

Je jen důležitější, aby nás naše emoce nedostali ze hry.

Pro bohatší život

Investujte svůj e-mail a získejte užitečné tipy ze světa financí

Váš e-mail je u mě v bezpečí. Více o ochraně osobních údajů >