Novinky v oblasti hypotečních úvěrů pro rok 2017

24. 01. 2017

Závěr roku  2016, byl pro hypoteční trh plný změn a hektiky.  Tyto změny však nejsou v žádném případě konečné. Pojďme se podívat na novinky, které by měly začít platit v průběhu roku 2017 a připravit se na ně.

ČNB ještě více přitvrdí v oblasti bonity klienta

Ze strachu ze splasknutí realitní bubliny a následné schopnosti klientů splácet své hypotéky zakázala ČNB od října 2016 100% hypotéky  Od dubna 2017  bude muset klient prokázat ještě více vlastních prostředků.

  • ČNB sníží maximální limit výše poskytované hypotéky k hodnotě nemovitosti (LTV) na 90 %.
  • Zároveň poklesne podíl „povolených“ hypoték v pásmu od 80 do 90 % na 15 %. Již v říjnu se limit 10 % z objemu nově poskytnutých úvěrů posunul z pásma od 90 do 100 % na 85 až 95 % hodnoty nemovitosti.

Daň z nabytí zvyšuje nároky na vlastní prostředky

Dodatečné vlastní prostředky ve výši čtyř procent z kupní ceny nemovitosti potřebuje kupující kvůli změně poplatníka daně z nabytí již od listopadu 2016. Daň z nabytí není součástí hodnoty nemovitosti. Kupující bude muset s příchodem jarních dní hledat financování alespoň 14 % hodnoty nemovitosti jinak než hypotečním úvěrem.

Proč banky ruší hypotéky bez prokazování příjmů

Bankám přibyla nová povinnost posuzovat přísněji žadatele o úvěr. Pokud schopnost splácet klienta banka neprověří dostatečně a úvěr mu přiklepne, klient může až tři roky od uzavření smlouvy podat námitku neplatnosti smlouvy. Klient pak může úvěr splatit podle svých možností bez úroků a poplatků. Banky proto postupně ruší hypotéky bez dokazování příjmů.

Koncem roku zdražily jen některé banky letos to ostatní pravděpodobně dorovnají a tím to a si nezkončí

Další ránou pro banky je možnost předčasného splacení hypotéky bez sankcí. Klient může splatit jednou ročně až čtvrtinu úvěru bez sankce i před koncem fixačního období. Banka může požadovat pouze skutečně vynaložené náklady. Splacení celé hypotéky je možné v případě úmrtí, dlohodobé nemoci či invalidity dlužníka. Při prodeji nemovitosti po dvou letech mohou banky naúčtovat klientovi pouze jedno procento z předčasně splacené částky, ale maximálně 50 tisíc korun.

Některé banky již na konci loňského roku začaly kvůli novému zákonu o úvěru zvyšovat úrokové sazby o 0,5 procentního bodu a další již připravily vyšší sazby na leden, a to je zatím jen začátek. Dalšímu zvyšování úrokových sazeb se letos zřejmě nevyhneme. Sazby by ale neměly zatím růst příliš závratným tempem. Skončí ale zřejmě doba, kdy splátka hypotéky byla v některých lokalitách levnější než nájem.

Pro bohatší život

Investujte svůj e-mail a získejte užitečné tipy ze světa financí

Váš e-mail je u mě v bezpečí. Více o ochraně osobních údajů >