Pozor na dlouhodobé termínované vklady. Teď ne !!!

15. 08. 2016

Konzervativní investoři se v této době nízkých úrokových sazeb pod heslem alespoň něco vydělat, nechávají zlákat nabídkou pevně úročených sazeb zvýšených oproti výnosům na např. spořícím účtu o několik málo desetin procenta , výměnou za tříletou, pětiletou nebo i delší nemožnost s takto uloženými penězi jakkoli nakládat.

12.8.2016 vydala Česká národní banka prognózu nazvanou Zpráva o inflaci III/2016 o tom,  kam se bude ubírat inflace v následujícím poměrně velmi blízkém období. Jedná se o prognózu, která se samozřejmě nemusí naplnit, o tento cíl se ČNB snaží již minimálně dva roky, a ve svých zprávávh očekává naplnění inflačního cíle pravidelně a ono zatím pořád nic.  Nicméně  je pravděpodobné že „tolik očekávaná“inflace v brzké době poroste. Velmi pravděpodobně to bude na základě vnějších intervencí makroekonomů.  Otázkou je jestli na základě řízeného efektu boje proti „zničující“ deflaci nebo se díky těmto vnějším zásahům stane něco „neočekávaného“.

Každopádně úrokové sazby na spořících účtech nebyly níkdy po dobu existence spořících účtů u nás tak nízko jako nyní.  Ceny „bezpečných“ státních dluhopisů nebyly nikdy v polistopadových dobách v záporných sazbách a nejen konzervativní investor řeší kam se svými volnými penězi.

ZDROJ: CNB Zpráva o inflaci III/2016 str.8

Ten kdo v tuto chvíli ukotví své finance na delší období do nyní na první pohled výhodných sazeb , bude velmi pravděpodobně přihlížet, jak díky inflaci jeho finance ztrácejí na hodnotě a sledovat růst úrokových sazeb na instrumentech mnohem likvidnějších .
Podle této prognózy by již koncem letošního roku měla inflace atakovat hranici 1% a v roce 2017 by se mohla přehoupnout přes 2%.

ČNB předpokládá, že současná nízká míra inflace je přes rostoucí výkonnost české ekonomiky brzděna působením zahraničních cen ( propad cen pohonných hmot, snižování cen energií a některých potravin), které začnou v následující období opět růst.

Jakmile začne růst inflace, národní banky začínají zvedat úrokové sazby.
Druhá polovina roku 2017 by měla být   dle ČNB obdobím růstu úrokových sazeb.
V současné době je 3MPRIBOR na úrovni 0,29% .
Podle této prognózy předpokládá ČNB sazbu 3MPRIBOR na úrovni 2%.
Což by mohlo vést k pozvolnému růstu úrokových sazeb pro drobné klienty. Tyto dvě věci pravděpodobně nepůjdou ruku v ruce, nicméně lze předpokládat pozvolný růst. Neviditelná ruka trhu může vyvolat snahu některých bank přetáhnout k sobě nové klienty , některé banky mohou sanovat na určitou dobu ztráty z těch samých aktivit, které dělají právě nyní ( přestože si mohou půjčit za výše uvedených 0,29%, jsou na trhu spořící účty se zhodnocením 0,5%  i  0,8%).

ZDROJ: CNB Zpráva o inflaci III/2016 str.8

Ať již se tato prognóza naplní nebo nikoli,  je otázkou jestli kvůli pár desetinkám procenta má smysl vázat se. Proto si myslím, že nyní není doba ukládat své finance do dlouhodobých termínovaných vkladů.

 

Pro bohatší život

Investujte svůj e-mail a získejte užitečné tipy ze světa financí

Váš e-mail je u mě v bezpečí. Více o ochraně osobních údajů >