Jak správně předat rodinný majetek.

04. 12. 2020

Možná i vy patříte mezi ty, kteří si kladou otázku, jak  správně předat rodinný majetek dalším generacím. 

 
 Vycházím-li ze svých zkušeností, tak si klienti nejčastěji kladou tyto otázky:

 - nechci, aby po mé smrti dědictví rozbilo rodinu ( nastaly hádky, spory, války)
- cítím odpovědnost za nabitý majetek a přál bych si, aby pomáhal dělat lehčí život více než jedné generaci po mě, prostě aby ho  dědici nerozházeli.
- byl bych rád, aby majetek, který po sobě zanechám  pomohl dědicům žít lépe a ne, aby jim přidělal starosti, které jim život znesnadní .
 - rád bych v oblasti dědictví někoho upřednostnil, či někoho vynechal, případně chci, aby projekt, který pomáhám udržet při životě, byl financován z mých peněz i v době kdy už tady nebudu.


Mnohdy rodina vůbec netuší jakým majetkem  rodiče, otec, či matka vůbec disponují.
Ví, že táta začal po revoluci podnikat a je spolumajitelem  účetní firmy, nebo, že  zrestituoval před 25  lety dva domy v Praze.  Ale až následně zjišťují , že majetek se za těch dvacet let  co společně nežijí znatelně zvětšil, že ta účetní firma  je zásadně větší než čekali.  Kromě těch dvou  zrestituovaných domů  rodiče přikoupili ještě nějaké pozemky, v  jednom z domů je restaurace a kadeřnický salon ve kterých  mají podíly. 

Po první  fázi obdivu a poděkování rodičům za jejich šikovnost, zjišťují dědici, že neví co si s nabitým majetkem  počít.  Neumí to, mají své životy, svou kariéru a najednou zjišťují, že jsou společně se třemi dalšími sourozenci  společníky v pěti firmách, dostávají nabídky na odkup podílů , stali se vlastníky nějakých nemovitostí, akcií ,dluhopisů . A oni neví  co s tím, jak se k tomu postavit.
Zabírá jim to spoustu času, vznikají různé tlaky, které se začínají odrážet na jejich psychice. Chtějí se chovat zodpovědně, cítí zodpovědnost, ale rodiče získávaly potřebné znalosti třicet let a oni mají rozhodovat  hned.  Navíc  je tyhle věci na rozdíl od táty třeba vůbec nebaví. Nehledě na to, že každý ze sourozenců má na každou záležitost , trochu jiný pohled a to vůbec nepočítám  pohledy manželů a manželek sourozenců, kterým nerozumí vůbec. 

Otevřeme-li s klienty toto téma tak to tak, toto téma snimi většinou velmi rezonuje. Bývá to spíše tak, že oni toto téma aktivně otevírají.  Většinou mají docela jasnou představu, jak by si předání rodinného majetku přáli vyřešit (znají své dědice).
Přesto, v tomto bodě velmi často “přešlapují” z místa na místo a i když vědí jak pro ně samé je tato otázka důležitá, tak  je někdy složité, prostě vykročit a začít. 

V této fázi  pomáhám klientům:
-   ujasnit si  nástroje, které mohou v oblasti dědického řízení využít, jejich klady a zápory pro jejich konkrétní situaci a vybrat ty nejvhodnější pro jejich situaci.
- vytvořit plán předání rodinného majetku ( dědictví) , který by měl zcela jednoznačně začít ještě za života “předávajícího” a pomoci tento plán realizovat. 

 

Přečtěte si také

05. 10. 2020
Představa blížícího se důchodu působí na každého jinak. Není potřeba zpomalit jen proto, že stárneme, mnoho z nás si přeje zpomalit z důvodu změny zaměření. Chce věnovat více času svým koníčkům, svým blízkým, předávat své celoživotní...

Číst celé >

27. 07. 2020
Jako osudová se v mnoha případech hodnocení úspěchu či neúspěchu jeví fáze sestupu.

Číst celé >

Pro bohatší život

Investujte svůj e-mail a získejte užitečné tipy ze světa financí

Váš e-mail je u mě v bezpečí. Více o ochraně osobních údajů >