Koronavirus = příležitost ?

10. 03. 2020

Pár z vás se na mne obrátilo s otázkou prodat , pár z vás s otázkou nakupovat. Věřím, že každý z nás situaci více či méně sleduje. Rád bych k tomu řekl svůj pohled.

Jak se mám k této situaci postavit já jako investor? 

Období propadů a růstu jsou nedílnou součástí zejména akciových trhů. Všichni to víme, všichni s tím počítáme , ale vždycky když to přijde (zejména propad), tak jsme tím více či méně znepokojeni a klademe si otázku správnosti našich postupů a revizi našich rozhodnutí v této oblasti.
Z mého pohledu proto ty propady jsou. Udržují nás v pokoře, zabraňují neochvějným přesvědčením, že jsme neomylní, nutí nás k tomu učit se, přemýšlet o tom co děláme , být lepší a tím pádem méně zranitelní.

Námi navržené investiční strategie, vychází ze studia zkušeností a mnoha proher a výher dlouhodobě nejúspěšnějších investorů. Jsou postavené na diverzifikaci napříč tipy aktiv, napříč sektory,měnami.

 • Investiční cíle, které mají vytvořeno portfolio s převládajícím podílem akciové složky jsou zpravidla ty dlouhodobé , které plánujeme realizovat za cca 10 let a déle.
   
 • Pomáháme-li spravovat  finanční majetek klientům určený například k dlouhodobé  výplatě renty ( kratší investiční horizont), vždy se jedná o mix více aktiv ( dluhopisy, reality, akcie, komodity, ostatní), kdy každé aktivum plní v portfoliu jiný účel.
   

Koronavirus je určité velké téma, které může významně hýbat trhy v příštích dnech, týdnech a měsících. Jak ale reagoval Warren Buffett, tou správnou otázkou je: „změnil se 10-letý nebo 20-letý výhled největších společností světa během posledních 24 nebo 48 hodin?“ Pokud vlastníte portfolio akcií stabilních světových společností, neměly byste své firmy prodávat na základě dnešních titulků v novinách.
 

Pojdme si zkusit odpovědět na otázky ohledně dnešní situace
 

Co se v tuto chvíli na trzích děje?

Současná situace samozřejmě ovlivňuje dění kolem nás. Jistě se nějakým způsobem dotkne hospodářských výsledků firem za první či druhé čtvrtletí tohoto roku, možná déle. Přestože se jednotlivých firem či sektorů týká různě , poklesem hodnoty v minulém týdnu jsou zasaženy všechny trhy velmi podobně ať již se rozhlížíme geograficky, velikostí firem , či sektorově. Za minulý týden ( tento článek je psán 10.3.2020) odepsaly akciové trhy napříč světem mezi 12 – 15 % hodnoty. To že trhy padají velmi podobně lze podle mého názoru připsat panice. Emoce vyhrávají.


To, že akciové trhy propadly v minulém týdnu o 12-15% v žádném případě neznamená, že o tuto hodnotu propadla naše portfolia složená z mnohem více složek než jsou akcie !!!.
 

V tuto chvíli asi nelze předvídat další budoucí vývoj zda budou trhy dále padat, či zda bude docházet k regeneraci ( za první den a kousek tohoto týdne trhy posilují).   Nicméně rád bych se zastavil u vašich nejčastějších otázek.

 Mám prodávat abych později nakoupil levněji?

 • kde máte jistotu, že trhy budou i nadále padat?
  Jak jednou podotkl Paul Samuelson: „Ekonomové předpověděli 9 z posledních 5 recesí.“ Pokud se tedy obavy nepotvrdí, budete nakonec kupovat akcie dráž, než za kolik jste je prodali.
   
 • jak poznáte okamžik kdy se vrátit na trhy zpět?
  Historie ukazuje, že většina investorů takový okamžik promešká a nakonec nakoupí dráže, než prodávala.

Nejsem zastáncem spekulativních obchodů tohoto tipu.

Mám využít situace a nakupovat?

Pokud se bavíme o zvýšení pravidelné investice  na například dvojnásobek, trojnásobek.

ANO, tohle jsou přesně ta období, která je dobré využít

Pokud se jedná o jednorázovou investici.
Máte volný kapitál o kterém si myslíte, že jej nebudete v příštích cca 10 letech potřebovat?

1.  Pokud ano pojďme se v první fázi podívat na vaše současné portfolio a říci si jak tento kapitál do tohoto portfolia správně zabudovat. Současná situace kolem koronaviru nám jasně ukazuje jak důležitá je diverzifikace. Dlouhodobě vidíme, jak je důležité dodržovat poměry jednotlivých aktiv v portfoliích. 

Když něco zlevní neznamená to, že to je levné !!

1.a 
Stejně jako v jiných případech každá situace má své vítěze a své poražené. 
Jestliže v tuto chvíli padají ceny akcií napříč obory, velikostí firem, teritorii přibližně stejnou rychlostí nabízející se někde logicky unikátní příležitosti.
 

2.  Víme-li kam chceme svůj kapitál směřovat pojďme si říci jak budeme postupovat. Nejsem zastáncem teorií pakliže máš volný kapitál investuj hned, časovat trh se nevyplatí. V oblasti jednorázových investic si to opravdu nemyslím. Vstup na trh je pro vývoj jednorázové investice dle mého názoru podstatný, smazává se jistě s časem stráveném v zainvestování . Nicméně věřím, že na pořekadle práce kvapná málo platná něco bude.

3. Dle mého názoru je dobré vstupovat na trh postupně v několika tranších. Současný pokles trhu např. o 10% může být signálem pro tuto tranši. Nevíme jestli bude propad pokračovat nebo ne Pokud trhy zlevní ještě více může to být signál pro další vstup na trh, pokud zdraží budeme postupovat dle plánu zainvestování

Suma sumárum ano v tuto chvíli může být vhodné vstoupit na trh (samozřejmě to musíte cítit také vy). Doporučuji vědět kam vstoupit a doporučuji zainvestovat pouze část vašeho volného kapitálu, který nebudete v příštích cca 10 letech pravděpodobně potřebovat. 

V případě jakýchkoli dotazů se neváhejte obrátit.

Přečtěte si také

27. 07. 2020
Jako osudová se v mnoha případech hodnocení úspěchu či neúspěchu jeví fáze sestupu.

Číst celé >

07. 01. 2019
Pohled a rozbor emitované tranše státních dluhopisů.

Číst celé >

06. 02. 2018
Dobrá zpráva pro „finančního spotřebitele“ je ta, že svět je v dnešní době plný možností, které máme díky internetu na dosah.

Číst celé >

Pro bohatší život

Investujte svůj e-mail a získejte užitečné tipy ze světa financí

Váš e-mail je u mě v bezpečí. Více o ochraně osobních údajů >